A co pro ty nejmenší...? Tipy na zajímavé kreativní sady pro malé děti!

Napsáno: dub 12, 2018 | Autor: Jaroslava Wiedermannová | Kategorie: Kreativní sady

Máte doma dítko teprve něco přes dva roky nebo čerstvě tříleté? Máte dojem, že kreativní sady jsou pro děti starší a že s těmi malými nejde nic kloudného vytvořit? Stává se vám, že někdy už opravdu nevíte, čím ho nebo ji doma zabavit? Právě pro vás je tento článek s tipy na kreativní sady vhodné pro ty nejmenší!

A co pro ty nejmenší...? Tipy na zajímavé kreativní sady pro malé děti!

Často slýchám, že malé děti u ničeho nevydrží, že kupovat kreativní sadu jsou vyhozené peníze, že malé dítě samostatně nic vytvořit nezvládne. Já na to říkám, že všechno je potřeba se naučit, natrénovat a že i s opravdu malými dětmi je možné vytvořit velkou parádu. Sepsala jsem tento článek jako inspiraci pro vás, kdo s tímto tvrzením souhlasíte a jako zamyšlení pro ty z vás, kdo tomu pořád ještě úplně nevěříte :)

Pravda je, že malé děti u jedné činnosti nevydrží dlouho a taky, že si ke kreativním sadám budete muset sednout s nimi, aby z toho něco bylo. Na druhou stranu je to ideální příležitost ke společné tvůrčí chvilce, děti si v každém případě procvičí jemnou motoriku, učí se trpělivosti, soustředění a preciznosti, uvolňují ruku, a to všechno se jim bude nejpozději před nástupem do školy hodit. A že máte teprve tři svíčky na dortu a škola vás zatím netrápí? Věřte, že to uteče raz dva...

Nejdůležitější je vybrat vhodnou kreativní sadu, a to nejen podle věku, ale i povahy dítěte. Máte doma neposedu, který u ničeho nevydrží déle než 10 vteřin? Pro něj bude ideální originální sada, která zaujme na první pohled a výsledné dílo bude "rychle" hotové. A co naopak holčička, která už od malička nepustí pastelku z ruky a "čmárá" na všechno, co jí přijde pod ruku? S ní se nemusíte bát pustit do kreslících sad, které její zájem podpoří a rozvinou další dovednosti v této oblasti.

A teď už slíbené tipy na konkrétní sady s mým osobním doporučením:

Tip č.1 - Obrázky s bambulkami "V přírodě" a "Na palubě"

Obrázky s bambulkami

Tyto dvě sady jsou ideální pro výše zmíněné nedočkavce. Připravené obrázky jsou krásné samy o sobě, když je děti ještě dozdobí pomocí barevných bambulek různých velikostí a lepidla, vznikne krásné dílo malého umělce. Společně si užijete spoustu zábavy! A pokud dětem pomůžete s prací s lepidlem, půjde vám to rychle od ruky a výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Vyzkoušejte klidně i s mladšími než tříletými dětmi (pozor jen, aby si bambulky nestrkaly do pusy...!).

Tip č.2 - Dokreslování "Po šipkách" a "Zvířátka k dokreslení"

Dokreslování

Tyto sady jsou naopak ideální pro pečlivé děti, které nepustí pastelku z ruky a zároveň už jen "nečmárají", ale soustředí se na jednotlivé čáry. U dokreslování po šipkách obrázky vznikají dokreslením jednotlivých částí tak, že dítě spojuje tečky ve směru naznačeném šipkami. Zvířátka k dokreslení učí děti kreslit různé vzory - vlnky, spirálky, kolečka, čtverečky... Věkově jsou obě sady určené pro děti 3-6let, ale bude hodně záležet, jak si dítě rozumí s tužkou. V každém případě jsou obě sady hodně edukativní, dítě se učí ovládat tužku a uvolňuje ruku. Vhodné spíše pro detailisty :)

Tip č.3 - Mozaiky "Na koni" a "Zvířátka"

Mozaiky

Mozaiky baví snad všechny děti. Tyto dvě jsou určené pro věk 3-6let a opravdu se nemusíte bát pustit se do nich s tříletým dítětem. O něco lehčí je mozaika "Zvířátka", která obsahuje 3 lesní zvířátka a set pěnových samolepících koleček, které se na zvířátka nalepí. Dítě může pracovat podle vlastní fantazie, nebo jej můžete směrovat za pomoci ilustrovaného návodu. Mozaika "Na koni" obsahuje k nalepení různé tvary - trojúhelníčky, kolečka a čtverečky, v tomto je o něco náročnější, protože dítě by ideálně mělo trefit správný tvar na správné místo. Odměnou budou krásně ozdobená zvířátka, která se dokonce blýskají.

Tip č.4 - "Výtvarná sada zvířátka" a "Výtvarná sada doprava"

Zvířátka a doprava

Výtvarná sada zvířátka obsahuje zvířátka k domalování a sestavení. Na archu mají děti připravené jednotlivé části zvířátek, součástí sady jsou barevné voskovky, kterými si zvířátka libovolně vymalují. Pokud dítě přetahuje, nevadí, jakmile má hotovo, jednotlivé části stačí jednoduše "vyloupnout" z archu a zapasovat do sebe - pro tento účel poslouží připravené zářezy. Vzniknou vám roztomilé figurky, se kterými si děti můžou dále hrát. Moc hezky vypadají i jako dekorace třeba na parapetu v pokojíčku. S dopomocí je tato sada vhodná pro každé dítě, které už se směle ohání pastelkou :) Výtvarná sada doprava je totožná, jen tentokrát se zvířátky v různých dopravních prostředcích.

Tip č.5 - Modelína

Modelína

Modelína je klasika, ovšem ta od francouzské značky Djeco je jiná. Hebká, sametová a lehoučká! Jakmile ji jednou zkusíte, nebudete chtít jinou :) Krásně se s ní pracuje, nedrolí se, nešpiní ani nemastí. Vzhledem k tomu, že na vzduchu vysychá a tvrdne, popusťte uzdu fantazii a vytvořte s dětmi výrobky, které po vytvrdnutí zůstanou pořád krásně sametové a bude radost si s nim hrát! Vhodné pro děti již od 2let, ve dvou barevných variantách.

Tip č.6 - Výtvarná sada "ZOO" a "Čtyři roční období"

ZOO a čtyři roční období

Čistě vybarvovací kreativní sady, které malým dětem nezkazí radost z výsledku kvůli přetahování - připravené obrázky zvířátek se po vymalování "vyloupnou" z šablony a děti si s nimi můžou vesele hrát. Součástí sad jsou vždy 4ks oboustranných fixů, doporučujeme tedy pro věk, kdy jste si jistí, že děti práci s fixami zvládnou aniž by pokreslily všechno okolo a nebo pokud vám to nevadí :) Od výrobce určeno dětem 3-6let.

Tip č.7 - Kartonový domeček - kasička

Domeček - kasička

Tady bude určitě potřeba pomoc maminky nebo tatínka, a to konkrétně s poskládáním. Doporučuji domeček nejdřív, tedy ještě v rozloženém stavu, pokreslit nebo pomalovat. Faktazii se meze nekladou, děti můžou použít tužku, pastelky, voskovky, fixy... Případně také prstové barvy, vodovky / tempery nebo různé samolepky a ozdobit domeček podle svého. Následně ho dospělý jednoduše složí. S domečkem si děti pak můžou hrát a nebo jej využít jako kasičku - pro vhazování mincí slouží komín! Zvládnou děti, které baví barvičky v jakékoliv podobě.

Tip č.8 - "Mramorování"

Mramorování

Máte chuť se i s malými dětmi pustit do něčeho většího? Pak bude tato kreativní sada pro vás a vaše děti to pravé. Mramorování spojuje geniálně jednoduchou výtvarnou techniku s parádním výsledkem, ze kterého budete sami překvapeni. Sada obsahuje 3 skleněné kuličky, plastovou nádobku, barvy a šablony zvířátek. Zvířátko položíte na dno krabičky, přidáte kuličky, na které kápnete trochu barvy a potom s krabičkou několikrát zatřesete ze strany na stranu. Kuličky "rozválí" barvy po obrázku a zvířátko bude vypadat jako z mramoru :) Nejzdrařilejší výtvory můžete následně nalepit na připravené kartičky a zarámovat (rámeček není součástí balení). Sadu je možné použít opakovaně, až vám šablony zvířátek dojdou, vystřihněte si ze čtvrtky nové! Sadu doporučujeme vyzkoušet i s nejmenšími dětmi, výsledek je rychlý a mimořádně efektní!

Tip č.9 - "Malování houbičkou"

Malování houbičkou

Tato kreativní sada je, stejně jako ostatní zmiňované, určena dětem od 3 do 6let, ale z vlastní zkušenosti ji doporučujeme dětem spíše trochu starším (cca od 4 let) a trpělivým. K výslednému obrázku vede několik kroků, sada vyžaduje každopádně asistenci maminky nebo tatínka. Na houbičky, které jsou součástí, nanesete barvu, která se následně přenese pomocí houbiček na obrázek. Z houbiček pomocí plastových držáčků vytvoříte vlastně malý malířský váleček, kterým pak děti vymalují obrázky. Nicménně je potřeba jim s tím trochu pomoci, na váleček se musí trochu zatlačit, aby se barva rozprostřela rovnoměrně a obrázek je pak potřeba nechat uschnout, než děti přistoupí k dalšímu kroku jako např. vytváření jinak barevných puntíků. Výsledkem jsou však nádherné obrázky, které dětem doslova vyvstanou pod rukama :)

Vybrali jste si? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti a postřehy, případně fotky hotových děl :) Učinit tak můžete buď zde v komentářích pod článkem nebo na našem FB nebo Instagramu. Přejeme všem krásné jarní dny a tvoření zdar! ❤️

Komentáře (0)

Žádný komentář

Přidat komentář

Musíte se přihlásit pro přidávání komentářů