Jak rozvíjet jemnou motoriku dítěte

Je známá věc, že dítě, především v předškoním věku, je potřeba motivovat k činnostem, které podporují rozvoj jemné motoriky.

Mezi vhodné činnosti patří například navlékání korálků a knoflíků, přišívání knoflíků, prošívání látky, modelování z plastelíny, malování prstovými barvami, razítkování, lepení, hra se stavebnicemi, které mají menší dílky, atd. Pokud potřebujete vaše předškoláčky na chvíli zabavit, a to nejen o letních prázninách, je ideální nabídnout jim právě činnost, která rozvoj jemné motoriky podpoří. V tomto článku najdete tipy na vhodné kreativní sady, se kterými nešlápnete vedle.

Odborníci na psychomotorický vývoj dětí se shodují v názoru, že rozvoj jemné motoriky je důležité podporovat hlavně u dětí předškolního věku. Pokud je dítě vhodně motivováno k činnostem, které jemnou motoriku rozvíjejí, velmi mu to usnadní vstup do první třídy a s ním spojené povinnosti jako například správný úchop tužky.

Z široké nabídky kreativních sad pro děti jsme pro vás vybrali pár tipů na sady, které jsou vhodné právě pro děti předškolního věku a které je budou zábavnou formou rozvíjet i v oblasti jemné motoriky. Navíc mají nádherný design a děti budou zaručeně bavit!

 

Stavebnice

Stavebnice vhodné pro rozvoj jemnné motoriky jsou ty, které obsahují malé dílky. Z naší nabídky tento požadavek splňuje DecoTress. Tato stavebnice je plná malých plastových dílků, navíc ve čtyřech atraktivních barvách. Podle návodu nebo vlastní fantazie děti postaví třeba brýle, hrneček, robota, raketoplán, čelenky, náramky a mnoho dalšího. Stavebnice je vhodná pro děti od 5 let.

Přišívání knoflíků

Kreativní sada Lesní dobrodružství obsahuje pestrobarevné knoflíky různých tvarů a pevný provázek, kterým děti knoflíky "přišijí" na připravené obrázky. Obrázky pak můžete společně zarámovat a vystavit v dětském pokojíčku! Sada je vhodná pro děti již od 3 let.

Samolepky

Menším dětem jsou určeny také mozaiky se samolepícími pěnovými tvary. Zvířátka dotvoří děti pomocí samolepících barevných koleček, mozaika Na koni obsahuje kromě koleček i další tvary, a to trojúhelníky a čtverečky. Kromě jemné motoriky tedy můžete s dětmi procvičit i poznávání tvarů, což je jedna ze znalostí, kterou by děti měly zvládnout v pěti letech. Mozaiky jsou ideální pro děti 3-6let.

Lepení lepidlem

Koláže, ať už z bambulek různých velikostí nebo knoflíků, hvězdiček a kartonových koleček, jsou pro rozvoj jemné motoriky také vhodné. Děti se učí pracovat s lepidlem v tyčince a zároveň berou do prstíků menší či větší bambulky nebo další doplňky, které lepí na připravené obrázky. Různobarevné bambulky navíc prověří, jestli dítě dokáže pojmenovat a poznat jednotlivé barvy, což je další důležitá znalost předškoláčků. Určeno dětem 3-6 let.

Modelína

Hra s modelínou zaručeně procvičí malé prstíky. Barevná modelína od francouzské značky Djeco je navíc sametově hebká a tedy do ruky velmi příjemná. Cokoliv, co děti vymodelují, jim pak můžete nechat vyschnout a vytvrdnout na vzduchu. Holčičky můžete motivovat, aby si takto vytvořily například "minidezerty" do dětské kuchyňky a kluci jistě zvládnou vytvořit náklad, který pak budou vozit v oblíbeném autíčku. Modelína je vhodná pro děti již od 2 let.

Pokud vás tento článek inspiroval, budeme rádi, když nám napíšete do komentářů nebo na FB nebo Instagram homamacz ❤️